Logo HumineMENUMenu dostępności

SZKOŁA

SZKOŁA MODELOWA - II NABORU

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA W TARNOWIE

Tradycyjna nowoczesność  i nowoczesna tradycja – oto istniejące od 125 lat III Liceum Ogólnokształcące imienia Adama Mickiewicza w Tarnowie, obecnie jedna z najlepszych szkół ponadpodstawowych województwa małopolskiego. Wybierają ją chętnie nie tylko młodzi mieszkańcy Tarnowa ale również innych, często znacznie oddalonych od naszego miasta miejscowości. Co roku nowe, liczne grupy uczniów klas pierwszych przekraczają prowadzące do budynku III LO drzwi, które są znakomitą repliką swoich 120-letnich „poprzedników”.
To przenikanie się tradycji i nowoczesności jest niejako „znakiem firmowym” tarnowskiej „Trójki” – młodzież uczy się w zmodernizowanych, bardzo dobrze wyposażonych klasopracowniach, których ściany zostały zbudowane ponad sto lat temu; korzysta z windy dla niepełnosprawnych i wygodnych, klimatyzowanych sal lekcyjnych. Nauczyciele III LO cały czas dokładają starań, aby znajdująca się nad wejściem do Szkoły maksyma Pliniusza Młodszego „Et gaudium et solacium in litteris est” („Nauka daje i radość i pocieszenie”) nie była przebrzmiałą starożytną sentencją ale przekładała się na jak najbardziej korzystny, wszechstronny klimat edukacyjny sprzyjający rozwojowi intelektualnemu, emocjonalnemu, osobistemu i społecznemu naszych uczniów. Młodzież z jednej strony z wielkim zaangażowaniem i kreatywnością kultywuje szkolne tradycje, takie jak coroczne: Turniej Klas Pierwszych czy Święto Patrona Szkoły, z drugiej – z pasją i wytrwałością pogłębia wiedzę i umiejętności niezbędne do funkcjonowania we współczesnym świecie, m.in. biorąc udział i zajmując wysokie lokaty w różnorodnych konkursach, olimpiadach i debatach.
A wszyscy z głębokim przekonaniem powtarzamy będące mottem Szkoły -  nieco archaiczne w formie ale jakże bardzo aktualne w treści!-  słowa Adama Mickiewicza: „Nauką i pieniędzmi drudzy cię wzbogacą, / Mądrość musisz sam z siebie własną dobyć pracą”.

959uczniów
87nauczycieli
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.